Archiwum 10 stycznia 2015


sty 10 2015 Style uczenia się
Komentarze: 0

Każdy z nas jest inny i każdy w inny sposób uczy się. Najważniejsze jest jednak to, aby metody oraz okoliczności w jakich się uczymy były dla nas odpowiednie. Rozpoznając styl uczenia się dowiemy się co nam pomoże, a co szkodzi w procesie zdobywania wiedzy!

 

Możemy wyróżnić  4 podstawowe sposoby zapamietywania informacji:

wzrokowy słuchowy dotykowy kinestetyczny

 

Wzrokowcy

 

Wzrokowcy to osoby, które preferują wokół siebie porządek. Bardzo dobrze zapamiętują lokalizację przedmiotów, a także kolory, wszelakie obrazy i rysunki. Niestety często zapominają nazwy, tytuły filmów, książek i innych oraz nazwiska. Wzrokowcy często używają zwrotów: „ciemno to widzę”, „spójrz jak łatwo to zrozumieć, „zobacz jak to pięknie pachnie”

 

Cechy wzrokowca:

lubi prezentacje, pokazy z wykorzystaniem wykresów oraz tabel, lepiej zapamiętuje twarze i imiona, preferuje rysowanie i robienie notatek w czasie lekcji.

 

Słuchowcy

Słuchowcy to osoby, które uczą się poprzez słuchanie siebie i innych. Dobrze zapamiętują dialogi czy muzykę, ale mogą mieć problemy z rozumieniem oznaczeń na mapach albo z geometrią. Najczęściej używane przez słuchowców zwroty to: „słuchaj, jakie to ciekawe”, „posłuchaj jak to pięknie brzmi”.

 

Cechy słuchowca:

lubi wykłady, dialogi i dyskusje woli mówić o różnych działaniach niż je oglądać lubi czytać na głos albo półgłosem

 

Dotykowcy

Dotykowcy to osoby, które cechuje wysoka wrażliwość. Uczą się głównie za pośrednictwem wrażeń czuciowych, czyli używając rąk i palców. Mówiąc prościej muszą poczuć coś na własnej skórze. Najczęściej posługują się takimi stwierdzeniami jak: „czuję” czy „mam wrażenie, że…”.

 

Kinestetycy

Kinestetycy to osoby, które najlepiej przyswajają wiedzę w ruchu, szukają dodatkowych stymulacji, aktywnie uczestniczą w różnych sytuacjach z życia codziennego, eksperymentują, kiedy to tylko możliwe. Takie osoby będą bardzo znudzone podczas wykładów, konferencji czy innych tego typu sytuacji. Będą wówczas poszukiwały dodatkowych aktywności. Dlatego też często w wypowiedziach kinestetyków pojawiają się słowa typu: „czuję napięcie” albo „nie porusza mnie to”.

 

Cechy kinestetyka:

uczy się poprzez bezpośrednie zaangażowanie się w daną czynność preferuje ruch i aktywność w trakcie zajęć nie lubi czytać i słuchać dużo gestykuluje

 

Taw więc jesli już znamy własny styl uczenia się możemy sprawić, że nauka będzie bardziej efektywna i nie będzie nudna i trudna. Czytanie stanie się prostsze, a zapamiętywanie i przetwarzanie informacji również o wiele łatwiejsze.

 

A czy Ty wiesz już jaki jest twój styl uczenia się?

nasze-metody-nauki : :
sty 10 2015 Kilka słówna temat naszego bloga
Komentarze: 0

Sesja tuż tuż...

 

Trzeba się nauczyć tak wielu rzeczy. Tylko czy każdy z nas wie jak to zrobić, tak aby ta nauka była szybka, a zarazem efektowna?

 

W ramach projektu na uczelni przetestujemy kilka metod uczenia się, a także sprawdzimy co ma dobry wpływ na przywajanie wiedzy. Metody naszych "eksperymentów" przedstawimy wam na tym blogu.

Tak więc moi drodzy sprawdzimy czym jest nauka i czy naprawde jest taka straszna jak o niej mówią:)

nasze-metody-nauki : :