Archiwum 16 stycznia 2015


sty 16 2015 Dieta dla bystrzaków:)
Komentarze: 1

W dzisiejszych czasach jesteśmy atakowani z każdej strony informacjami na temat zdrowego odżywiania się i jego efektach. Jak powszechnie wiadomo jest to podstawa naszego zdrowia, a także szczupłej sylwetki. Ale czy ma wpływ na naszą pamięć i koncentrację, a co za tym idzie na naszą naukę? Czy możliwe, że jedzenie konkretnych owoców, ryb lub zbóż może wspomóc pracę naszych szarych komórek? Otóż okazuje się, że tak!

A zatem oto co powinno się znaleźć w diecie studenta (ucznia):


PRODUKTY PEŁNOZIARNISTE

 

Powinny być one głównym składnikiem naszej diety. Zaliczamy do nich: chleb razowy, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty, gruboziarniste kasze, otręby owsiane. Produkty te obfitują w węglowodany złożone. Organizm trawi je przez pewien czas, powoli uwalniając do krwi glukozę, główne pożywienie mózgu. Dzięki temu szare komórki mogą ją na bieżąco dobrze spożytkować. Aby poziom glukozy był stały, produkty te należy jeść 5 razy dziennie w małych porcjach.


WARZYWA I OWOCE

 

Dostarczają nam wielu witamin i składników mineralnych, które wspomagają proces zapamiętywania. Żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe i zielone – wszystkie są skarbnicą witaminy A, C, E i karotenoidów, czyli ważnych antyoksydantów, które chronią komórki mózgu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jedzmy także szpinak, marchewkę, pomarańcze, grejpfruty. Bardzo cenne są również owoce jagodowe, porzeczki (zwłaszcza czarne), truskawki, żurawina, maliny. Pomidory, grejpfruty, ziemniaki, awokado maja dużo potasu, który umożliwia przekazywanie impulsów nerwowych, poprawiając koncentracje i zwiększając zdolność myślenia. Potas jest też w rodzynkach i suszonych morelach.



RYBY MORSKIE

 

Są bardzo ważne ze względu na to, że zawierają najwięcej kwasów Omega 3. Właśnie ten tłuszcz stanowi budulec tkanki mózgowej i jest ważnym czynnikiem dla rozwoju mózgu. To właśnie od nich zależy sprawność myślenia i zapamiętywania. Odpowiednia ilość kasów Omega 3 pozwoli nam zachować sprawność umysłową na długie lata. Ryby, które należy jeść to: łosoś, tuńczyk, makrela, śledzie, szprotki, sardynki, a także owoce morza.





BIAŁKO

 

Najwięcej znajduje się go w roślinach strączkowych, nabiale oraz mięsie. Jest to niezbędny budulec wszystkich komórek. Produkty te zawierają także witaminę B12, która wzmacnia pamięć, poprawia koncentrację i zdolność kojarzenia, a zawarte w nich żelazo poprawia dopływ krwi do każdej komórki mózgu (dostarczając mu składników odżywczych i zwiększając sprawność myślenia). Zatem do posiłków dołączamy: fasolę, ciecierzycę, soczewicę, soję, chude mleko i jego przetwory, jaja, a także białe mięso (najlepiej cielęcina i drób). 

   


LECYTYNA

 

Niezbędna do szybkiego przesyłania impulsów w mózgu. Jest ona ważnym składnikiem tkanki nerwowej, poprawia przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, wspomaga zapamiętywanie i odtwarzanie faktów, a także wspomaga koncentrację. Lecytynę znajdziemy m.in. w kiełkach pszenicy, jajkach, kapuście, soji, kalafiorze i orzechach.


A co w takim razie do picia?

 

Pijemy głównie wodę. Wskazane jest wypicie6-8 szklanek wody dziennie. Dobre są także świeże soki owocowe lub warzywne oraz zielona herbata. Odpowiednie nawodnienie naszego organizmu powoduje, że nasz mózg jest dobrze dotleniony, a co za tym idzie nie jesteśmy zmęczeni i senni. Jesteśmy w pełni skoncentrowani i gotowi do nauki:):)

nasze-metody-nauki : :