Mapa myśli
Komentarze: 0
MAPA MYŚLI
Jedną z ciekawszych metod uczenia się jest tworzenie mapy myśli. Jest co szczególny rodzaj notowania, który ma zwiększyć efektywność naszej pracy i zapamiętywanie, a także aktywować intuicję. Podczas tworzenia takiej mapy myśli wykorzystujemy nie tylko słowa, ale także kolory i rysunki. Twórcy tej metody uważają, że dzięki temu efektowi uaktywnia się prawa półkula mózgu odpowiedzialna za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenie, kolory i obraz całości. A w tym momencie obie półkule ze sobą współpracują.
Metoda ta jest na pewno lepsza od zwykłych notatek dlatego że nie ma tu wielkiej ilości tekstu zapisanego jednym ciągiem. Zwykle takie notatki są długie i trudne do zapamiętania. Tu natomiast zapisujemy najważniejsze słowa- klucze, które mają znaczenie dla zrozumienia zagadnienia oraz jego zapamiętania. Słowa te później mimowolnie zostają w naszej pamięci, a poprzez skojarzenia jesteśmy już w stanie złożyć np. całą regułkę „do kupy” .
Jak stworzyć własną mapę myśli:
1) Bierzemy białą kartkę najlepiej formatu A4 lub większą i kładzemy ją poziomo
2) Na środku piszemy główny temat naszej mapy
3) Od głównego słowa odprowadzamy „gałęzie”, następnie do każdej takiej gałęzi możemy dorysować kilka następnych na których zapisujemy kluczowe słowa, które pomogą zapamiętać nam dany temat
Na początku stworzenie własnej mapy myśli może nam sprawić trochę problemów, jednak z czasem na pewno nabierzemy wprawy, a nasze mapy będą coraz lepsze i konkretne.
Dla przykładu i na zachętę mapa myśli.
Dodaj komentarz