Archiwum 13 stycznia 2015


sty 13 2015 Nauka słówek
Komentarze: 0

Metoda karteczek

Pewnie wielu z was zastanawia się jak nauczyć się słówek np. z języka angielskiego. Dla większości nie jest to łatwe zadanie, jednak znając odpowiednią metodę można sprawić, że ta nauka będzie znacznie przyjemniejsza. 

 

Dla przykładu weźmy słówka z działu "Dom". Do ręki bierzemy długopis i karteczki samoprzylepne. Piszemy na nich angielskie nazwy różnych mebli i przyklejamy w odpowiednie miejsce, np karteczke z napisem "chair" przyklejamy na krzesło. w momencie gdy przechodzimy obok niego próbujemy sobie przypomnieć jak w jezyku angielskim nazywamy krzesło. Gdy nie pamiętamy spoglądamy na karteczkę i utrwalamy. Może metoda wydaje się być troszkę śmieszna, jednak jest bardzo efektowna i z pewnoscia pomoże nam w zapamietaniu różnych słówek.

 

Metoda fiszek

 

Na czym polega metoda fiszek? Już tłumaczę! Potrzebne Ci będą dwa pudełka i karteczki, takie jak do "notatek dla pamięci". Pudełka powinny być takie, żeby kartki mogły w nich stać pionowo.


Po każdej lekcji języka angielskiego zapisujesz na karteczkach nowo poznane słówka. Zazwyczaj jest ich kilka, najwyżej kilkanaście, więc zajmie Ci to kilka minut. Zapisujesz je w ten sposób, że po jednej stronie piszesz słowo po angielsku, a po drugiej stronie - jego polskie tłumaczenie. Kiedy tylko poznajesz nowe słówka, dokładasz nowe kartki do pudełka. Na początek ustawiasz kartki angielskimi słowami "do przodu". W dowolnej wolnej chwili wyjmujesz karteczkę, czytasz wyraz po angielsku, zastanawiasz się czy wiesz co on znaczy, odwracasz kartkę i sprawdzasz. Jeśli się nie zgadza, przekładasz tę kartkę do drugiego pudełka, tym razem polską stroną do przodu. Jeśli nie wiedziałeś, powtarzasz słówko i jego znaczenie trzy razy i wkładasz kartkę z powrotem do pierwszego pudełka, nadal angielską strona do przodu. Pierwszy etap nauki kończy się z chwilą, gdy wszystkie kartki zostaną przeniesione do drugiego pudełka. Na drugim etapie robisz dokładnie to samo, tylko że sprawdzasz czy potrafisz znaleźć angielski odpowiednik dla polskiego słowa (wiadomo, że w tę stronę jest trudniej). Kiedy wszystkie fiszki znajdą się ponownie w pierwszym pudełku, możesz jeszcze je potasować i spróbować jeszcze raz. Nie musisz jednak całego tego procesu przeprowadzać na raz. Masz chwilę czasu, przełóż pięć kartek. Czekasz na telefon, oglądasz film i jest przerwa na reklamy, przełóż w tym czasie ile zdążysz. Zupełnie mimochodem opanujesz wszystko co potrzebne na sprawdzian, pod warunkiem, że właśnie rozłożysz to w czasie.

 

 

 

Pamiętaj, że tylko codzienne i systematyczne cwiczenie przynosi sukces. W ten sam sposób możesz się uczyć także:

 

1) symboli pierwiastków i wzorów związków chemicznych

2) stolic państw

3) wzorów matematycznych lub fizycznych

4) twierdzeń i definicji

5) dat ważnych wydarzeń

6) tytułów dzieł pisarzy

7) oraz wielu innych rzeczy, które chcesz opanować "na pamięć"

 

 



 

nasze-metody-nauki : :