Komentarze: 0
Rzymski pokój
Kolejna z metod szybkiego uczenia się. I jak się okazuje znana już od starożytności.
Metoda ta pozwala na szybkie uczenie się oraz zapamiętywanie dużych ilości informacji. Zasada jest bardzo prosta, jednak opanowanie jej w stopniu zaawansowanym może nam zająć trochę czasu i wymagać będzie od nas kilku treningów. Technika rzymskiego pokoju polega na wytworzeniu skojarzeń między dobrze nam znanymi elementami, a tym co chcemy zapamiętać. Wyobraźmy sobie pokój – całkiem zwyczajny, ale zawierający kilka charakterystycznych elementów (np. kanapę, stół, lustro), następnie do każdego z tych elementów "zahaczmy" informacje, które chcemy zapamiętać. Dzięki temu patrząc na np. lustro będziemy widzieć konkretną liczbę rzecz, liczbę lub konkretny produkt, który wcześniej skojarzyliśmy sobie z owym lustrem. Jeżeli w naszym pokoju znajdować się będzie wiele różnych, łatwych do zapamiętania przedmiotów nasza lista może być coraz dłuższa.
Metodę tę możemy rozciągnąć nie tylko na pojedyncze pokoje, ale także na całe nasze mieszkanie. W ten sposób nie tylko zwiększymy ilość "haków", ale posegregujemy je i wprowadzimy porządek. Jeśli już opanujemy podstawy możemy zagłębić się w bardziej zaawansowany etap. Wówczas tworzymy taki "dom" we własnym umyśle. Tak przedstawiony rzymski pokój będzie praktycznie nieograniczony, ponieważ możemy stworzyć swoją własną willę z nieograniczoną ilością pomieszczeń.
Możemy wykorzystać różne warianty tej metody i haki możemy "zahaczać" o wiele różnych opcji:
1) pokój (wykorzystujemy szafę, kanapę, telewizor, kwiatka i wszystko co znajdziemy w naszym pokoju)
2) mieszkanie (skupiamy się na pomieszczenich takich jak łazienka, jadalnia, kuchnia....)
3) na własnym ciele (skojarzenia przyczepiamy wtedy o rękę, nos, głowę, kolano, stopę itd...
4) wzdłuż drogi (tu możemy wykorzystać mijane znaki, przystanki, budki, śmietniki, drzewa, skrzyżowania itp.)
Warto pamietać o tym, że zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych kombinacji musimy opanować podstawy. Nasz mózg też potrzebuje treningu dlatego zacznijmy od stworzenia jednego systemu pokoju rzymskiego i opanujmy go do perfekcji, a później możemy rozbudować go o nowe elementy, tak by pomieścił tyle informacji ile potrzebujemy.
Jak widać na przykładzie tej metody nauka może być nie tylko efektywna, ale także zabawna i przyjemna:)